Jak zabavit malé děti? Písničkami nebo hrou.

Máte doma malého potomka, kterého nadevšechno milujete, ale čas od času byste si rádi odpočinuli od jeho řádění? Pokud ano, následující řádky jsou určený právě vám. Podělíme se tu o několik tipů na činnosti, které vaše dítko spolehlivě zabaví alespoň na několik minut. A vy tak budete moci tento čas věnovat sobě nebo své drahé polovičce.

V první řadě je třeba ssi uvědomit, proč dítě vlastně zlobí. V některých, avšak ojedinělých případech se může jednat o poruchu pozornosti, ADHD až hyperaktivitu. Tyto poruchy ale musí diagnostikovat lékař. Pokud jste právě znervózněli, můžete si být na 99 % jistí, že se dítě akorát nudí. To znamená, že má málo podnětů a je třeba v něm vyvolat kreativní myšlení. Tím se nejen zabaví, ale bude rozvíjet i své schopnosti, které využije později v dospělém životě.

Zahrajte si slovní fotbal

Tato hra je vhodná, protože dítěti rozšiřuje slovní zásobu. Její princip je velice jednoduchý. Nadhodíte nějaké úvodní slovo (tzv. výkop) a dítě má odpovědět zase jiným slovem, které začíná na poslední písmeno nebo dvě ze slova vykopávacího. Následně je řada zase na vás. Tuto hru můžete hrát ve dvou a více lidech, což se velmi hodí, protože na jednoho dospělého člověka by to mohlo být příliš únavné.

Uspěte je

Zpíváním ukolébavek malým dětem podpoříte jejich zdravé a rychlé usínání a pochopitelně také samotný spánek, který je pro děti a jejich přirozený vývoj naprosto zásadní. Věnujte jim tedy trochu svého času a nebojte se jim zazpívat, a to třeba i navzdory tomu, že zpíváte falešně. Dětem je to vcelku jedno, to nám věřte. Kvalita spánku je navíc přímo úměrná dobrému zdraví vašich dětí.

Zazpívejte si písničky

Zpívání písniček je podobně jako výše zmiňovaný slovní fotbal vhodné k rozšíření slovní zásoby. Zároveň se při zpěvu prohlubuje a tvoří představivost dítěte, což se mu opět bude hodit v pozdějším životě. Představivost je totiž nejen důležitá pro umělecké aktivity (jak vás asi už napadlo), ale především při řešení životních problémů a krizových situací. Pokud nevíte, co byste si s potomkem mohli zpívat, zkuste se podívat na tyto písničky pro děti. Na webu je obsáhlá databáze písní pro malé i velké školou povinné děti. Vyberte si takové, které sami rádi posloucháte, nebo které dokonce znáte ze svého dětství.

Písničky jsou pro děti vhodné, protože rozvíjí slovní zásobu.

Postavte hrad z kostek

Kostky jsou jako hračka velice vděčné. Nezáleží na tom, jestli máte obyčejné dřevěné kostky nebo značkové Lego. Cokoli poslouží dobře tomuto účelu a i vy sami se můžete dobře pobavit při vymýšlení nejrůznějších staveb, hradů, mostů a silnic. Kostky umožňují dítěti seberealizovat své myšlenky a nápady. Kdo ví, třeba vám doma roste budoucí slavný architekt. A i kdyby ne, minimálně bude váš syn (nebo dcera) rád vzpomínat na dětství, jak si s kotskami hezky hrál.