Pěvecký sbor Janáček letos oslaví 68. narozeniny

Jablonecký pěvecký sbor Janáček, který byl založen již v roce 1949, letos olsaví 68. výročí svého působení. Sbor byl založen Františkem Černým, který působil jako sbormistr mužského pěveckého sboru tehdejšího podniku Elektro-Praga společně s Jiřím Pecháčkem a Věrou Vojtěchovou. Později, v roce 1964, se stal sbormistrem sboru Janáček pan Josef Boček, který ve sboru působil po celý svůj život.

Sbor během svého působení nasbíral řadu úspěchů a ocenění. Jako „zlatou éru“ tohoto pěveckého uskupení můžeme brát 80. léta dvacátého století, kdy sbor sbíral jednu cenu za druhou.

Uskupení reprezentovalo naši republiku v mnoha zemích světa. Nejvýrazněji byl sbor vidět v Evropě, např. v Německu, rakouské Vídni, Belgii, Francii, maďarském hlavním městě Budapešti, či dokonce v USA, kde sbor vystupoval hned na několika místech, např. v New Yorku. Celkem soubor procestoval dvacet zemí Evropy, přičemž v rámci České republiky bylo zaznamenáno přes 400 vystoupení na celkem 80 různých místech. Naposledy sbor mezinárodně vystupoval v roce 2012 ve Finsku.

Ilustrační foto - narozeniny sboru Janáček

Kulaté 65. výročí sbor oslavil s velkou slávou v roce 2014 koncertem v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Naše přání k narozeninám milému sboru Janáček je velice prosté: Ať má sbor před sebou ještě mnoho skvělých vystoupení, ať se jeho členská základna nadále rozšiřuje a aby diváci stále byli nadšení z té krásné živé hudby, kterou si budou jistě pamatovat ještě dlouhá léta.